אגף הרווחה

שיקום אנשים עם מוגבלויות זהו אחד מהנושאים החשובים ביותר באגף הרווחה. לדאבוננו נכון להיום המחלקה בעיריית חיפה העוסקת בשיקום אנשים עם מוגבלויות אינה מתפקדת כמעט בשום מישור. מרבית העובדים הסוציאליים לא  מגיעים לביקורי בית שבועיים או חודשיים אצל הנכים הקשים. במרבית המקרים אותם נכים קשים מתקשים אפילו להשיג טלפונית את העובד/ת הסוציאילי/ת שאחראי/ת עליהם. אפילו טפסים, שיש למלא למוסדות השונים כדי לממש זכויות שונות, לא ממולאים מכיוון שכפי שאמרתי מרבית העובדים הסוציאליים במחלקת השיקום של אנשים עם מוגבלויות לא מתפקדים. יש הטבות שונות, שציבור הנכים זכאי לקבל אותם או ממחלקת שיקום האנשים עם המוגבלויות או באמצעות אותה מחלקה. בשני המקרים ככל שזה תלוי במחלקה זו, הנכים לא זוכים לממש את זכויותיהם. במרבית מהמקרים כשהנכה מתעקש לקבל את זכויותיו ומפעיל לחץ (באמצעות הטלפון) על העובד/ת הסוציאלי/ת שאמורים לטפל בו, הוא זוכה ל"אוזן קרה" ובחלק מהמקרים טוען/ת העובד/ת הסוציאלי/ת שהוא/היא מרגיש/ה מאוים/ת הוא/היא סוגר/ת את הטלפון וכמובן זה גם תירוץ לסגור את התיק ובמקרים מסוימים אותו/אותה עובד/ת סוצילאי/ת  גם מתלונן /ת במשטרה ושולח/ת לאותו נכה אומלל גם ניידת משטרה באשמה של  "איומים על עבוד ציבור" אלה לא סיפורים דמיוניים אלה מקרים שהגיעו לידיעתנו וגם לאחר תלונות לא נעשה שינוי של ממש כי כאמור המחלקה מסואבת מיסודה.

כשאנחנו נקבל את השליטה בעירייה דברים כאלה לא יקרו. אנו נדאג שהעובדים הסוציאליים ישנו את גישתם. הם  יגיעו לבתיהם של הנכים הקשים באופן סדיר. הם יעזרו להם למלא טפסים ויספרו להם על כל הזכויות שיש להם לקבלת כספים והטבות גם מהעירייה וגם באמצעות העירייה. תפיסת מתן השירות תשתנה מתפיסה של שררה ודיכוי לתפישה של מתן שירות וחמלה.  חלק מעובדים  במחלקה זו פשוט לא מתאימים לטיפול באוכלוסיות מוחלשות והם יאלצו לעזוב את תפקידם והם לא יעסקו יותר בעיריית חיפה בטיפול באוכלוסיות מוחלשות. עלי לציין שמרבית העובדים  במחלקה זו הם אנשים טובים עם פוטנציא גדול לתת שירות לאוכלוסיות מוחלשות, רק הנהלה גרועה ומרשעת גרמה להם להתנהג באופן פסול  ובמרבית המקרים בניגוד לרצונם ומצפונם.  אנו נעזור גם לעובדים שיישארו לשנות את הדרך גם עובדים אלה זקוקים לשיקום הם כאמור עשו במשך כ15 שנה דברים שלא יעשו בניגוד לרצונם, בזמן שבבסיסם הם אנשים טובים. אנו נעביר את העובדים שיישארו בתפקידם, סדנאות של מתן שירות ללקוחות ונרענן את זיכרונם לגבי כל מה שלמדו באקדמיה בנושא הטיפול באנשים עם מוגבלויות. חשוב לציין ש ציבור האנשים עם המוגבלויות הם בעצם הלקוחות של מחלקת השיקום  ואסור שהם ירגישו כמו מטרד.

בעיריית חיפה חלק ניכר ממבני הציבור אינם מונגשים לנכים. להערכתנו תופעת אי ההנגשה נובעת ממדיניותו הקלוקלת של יונה יהב ראש עיריית חיפה. ראש עיריית חיפה מנסה מזה שנים להדיר את ציבור הנכים (ואוכלוסיות מוחלשות נוספות) מחיפה. לתפישתו, הנכים פוגעים בשגשוגה של העיר חיפה (הם לא משלמים כמעט ארנונה ומציקים למחלקת הרווחה של העירייה) ולכן יש להדירם מהעיר חיפה בכל דרך אפשרית. אחת הדרכים להדיר את ציבור הנכים מהעיר חיפה היא באמצעות מדיניות מכוונת של אי הנגשה לנכים של מבני הציבור בעיר חיפה. חשוב לציין, שאפילו חלקים נרחבים מאגפי  הרווחה הפזורים בעיר חיפה אינם מונגשים לציבור הנכים. בעיריית חיפה גם מבני ציבור חדשים או מבני ציבור משופצים לא בהכרח מונגשים לנכים ובשביל זה ראש העיר כבר חייב להתאמץ. עיריית חיפה בראשותו של יונה יהב, הצליחה שלא להנגיש את אצטדיון סמי עופר לציבור הנכים ורק לאחר מחאות ואיומים בתביעות משפטיות אצטדיון סמי עופר הונגש לנכים על אפו וחמתו של מר יונה יהב. גם הכרמלית שעברה בשנה האחרונה שיפוץ מסיבי שהושקעו בו מליוני שקלים, עומדת להיפתח לשימושו של הקהל הרחב כשהיא במכוון אינה מונגשת לנכים! ראש עיריית חיפה מר יונה יהב גם נוקט ביוזמות משפטיות, שמטרתן להילחם בהנגשת מבני הציבור בעיר חיפה לנכים. בין השאר,  יונה יהב הוביל ראשי עיר נוספים להגיש עתירה לבג"ץ, שבו התבקש בית המשפט הגבוה לצדק לדחות את תקנות הנגישות בכ-10 שנים. אנו (עשרות ארגוני נכים) הובלנו התנגדות ציבורית עזה למהלך זה וגם הגשתי בהתנדבות בקשה לבג"צ להצטרף לעתירה כמשיבים. הבקשה הוגשה על ידי כמייצג של עשרות ארגוני נכים. בג"צ הוריד את עיריית חיפה ושאר ראשי הערים מיוזמה הנלוזה. עוד לא יבשה הדיו על החלטת בג"צ ועיריית חיפה בראשותו וביוזמתו של יונה יהב, הגישה עתירה מנהלית בבית המשפט המחוזי בחיפה בו התבקש בית המשפט לאשר לעיריית חיפה להנגיש את תחנות האוטובוס (על פי החוק) אך לא להנגיש את המדרכות שליד התחנות וזאת שוב במטרה להדיר את ציבור הנכים מהעיר חיפה. גם בהליך זה התערבתי בהליך המשפטי בשם ארגוני הנכים ובסופו של דבר עיריית חיפה ירדה גם מעץ זה. עיריית חיפה בראשותו של יונה יהב, רודפת את ציבור הנכים בכל הקשור לחניות בעיר חיפה. על פי החוק, מותר לנכה עם תג נכה לחנות גם במקומות אסורים ובתנאי, שהוא לא מפריע ומשבש את התנועה. יונה יהב באמצעות הפקחים שלו דואג להגשת דוחות חנייה כנגד אותם נכים קשים, שלמרביתם אין את תעצומות הנפש להתמודד עם מחלקת הגבייה של העירייה והם נאלצים לבסוף לשלם את דוחות החנייה הלא חוקיים. רק קומץ של נכים "חזקים" זוכים לאחר מאבק לביטול אותם דוחות חנייה לא חוקיים. כשאנחנו נקבל את השליטה בעירייה, אנו נדאג לתכנית אב ארוכת טווח להנגשה, של מבני הציבור בעיר חיפה לנכים. אנו נדאג לקבל את תקציבי המדינה, שהוקצו למטרה זו ופשוט במכוון כמעט ושלא נוצלו על ידי עיריית חיפה לטובת ציבור הנכים. אנו גם נפעל באמצעים שונים לעידוד בעלי העסקים בעיר חיפה, להנגיש את בתי העסק שלהם לציבור הנכים. אנו נפעל לכך שנכים יוכלו להיכנס לבניין של עיריית חיפה דרך הכניסה הראשית לבניין  ולא רק דרך הכניסה האחורית, שמאפשרת כניסה רק לאוכלוסיות מודרות עובדה שמזכירה תקופות חשוכות בהיסטוריה האנושית. אנו נדאג להעביר סדנאות הסברה לעובדי העירייה כדי שנושא הנגשת מבני הציבור בעיר חייפה יוטמע בקרב העובדים.

עיריית חיפה בראשותו של יונה יהב מתעלמת מאוכלוסיות, שידם אינם משגת לקבל ארוחה חמה לפחות פעם ביום. חמור מאוד, שעיריית חיפה כמעט ואינה מפנה תקציבים למס' מצומצים של בתי תמחוי, הפועלים בעיר חיפה. עיריית חיפה במקרה הטוב מתעלמת מבתי התמחוי הפועלים בעיר חיפה ובמקרים מסוימים עיריית חיפה אף נלחמת  ונאבקת בבתי התמחוי . לדוגמה: העירייה נלחמת "בבית הקערה המלאה" שהוא מתכונת משופרת לבית תמחוי המיועד לרווחתם של ציבור הנכים המצויים במצב כלכלי גרוע. בית הקערה המלאה הוקם על ידי עמותת "הארגון לקידום זכויות הנכים" (הנכים הופכים לפנתרים) ארגון בו עו"ד גיל גולדרייך משמש כחבר הנהלה, ומטרתו לספק לא רק ביטחון תזונתי לאנשים עם מוגבלויות, אלא גם לשמש כמועדן חברתי, שאמור לטפל בבעיית הבדידות ממנה סובלים חלק ניכר מהאנשים עם המוגבלויות. עיריית חיפה בראשותו של יונה יהב, כמובן שאינה מפנה לשם אנשים רעבים שהם גם בעלי מוגבלויות  והיא אפילו מעבירה מסר לאותם נכים שכן פונים לקבל תמיכה תזונתית בבית הקערה המלאה,שהעירייה רואה בעיין לא טובה את בקשת העזרה של אותו נכה מסכן ובכך בעצם שולחת לאותו נכה איום מרומז שהוא עלול להפסיד שירותים כלשהם שהעירייה אולי יכולה לתת לו. אין גבול לרשע של עיריית חיפה בראשותו של יונה יהב. חשוב לציין שלא כל בית תמחוי מתאים לאנשים עם מוגבלויות, בין השאר  מכיוון שבחלק לא מבוטל מבתי התמחוי אין הנגשה לנכים. כשאנו נקבל את השליטה בעירייה אנו נדאג לתמוך ולטפח בתי תמחוי המונגשים לאנשים עם מוגבלויות וגם משמשים כמועדון חברתי שיטפל וימזער עד כמה שאפשר את בעיית הבדידיות ממנה סובלים האוכלוסיות המוחלשות ובעקר ציבור הנכים. חשוב לציין שאנו נדאג לטפח גם את שאר בתי התמחוי שמפעילות עמותות שונות בעיר חיפה אנו נשתף עם אותן עמותות פעולה וגם נפנה תקציבים מתאימים להרחבת הפעילות המבורכת של אותן עמותות

עיריית חיפה בראשותו של יונה יהב לא משקיעה בתעסוקת נכים. על פי החוק 5% ממקומות העבודה בעיריית חיפה ובתאגידים העירוניים אמורים להיות מיועדים לנכים. עיריית חיפה מקיימת לכאורה את לשון החוק אבל לא את רוח החוק. עיריית חיפה עומדת אמנם בתקן של 5% העסקה של נכים אבל מדובר במרבית המקרים בעבודות פשוטות שלא דורשות גירוי אינטלקטואלי. עלינו לציין שאנו מעודדים מאוד גם יצירת מקומות עבודה של עבודות פשוטות מקומות עבודה שמשמשים את בעיקר את האנשים בעלי הצרכים המיוחדים. ואולם, לחלק גדול מציבור הנכים עבודות אלה אינן מתאימות. בעיריית חיפה יש נכים בעלי תארים אקדמאיים מתקדמים שהעבודות שהם מקבלים הם להפעיל מגרסות של דפים תיוק וכו.. מדוע מהנדס מחשבים שהוא במקרה גם נכה, לא יכול לעבוד במקצועו? זו אחת הבעיות המרכזיות במדיניותה של עיריית חיפה למען שילוב האנשים עם המוגבלויות בעבודות בעירייה. העירייה מדירה את ציבור הנכים מהעבודות "הנחשקות" או מהעבודות הדורשות גירוי איטלקטואלי. זו לא טעות, של אגף משאבי אנוש של העירייה, זו מדיניות המכוונת על ידי יונה יהב ואנשיו. כשאנו נקבל את השליטה בעירייה, אנו נדאג לגייס את האנשים עם המוגבלויות גם לעבודות הנחשקות. חשוב לציין שאנו לא נתפשר על איכות העבודה, ואם העובד לא יענה על הדרישות הוא לא יועסק בעירייה. יחד עם זאת אנו ננקוט במדיניות של הפליה מתקנת לאנשים עם מוגבלויות. אנו נדאג להנגיש גם את מקום העבודה לאותם עובדים עם מוגבלויות. לדוגמה אם נחליט להעסיק עובד עיוור אנו נדאג שבסביבת העבודה שלו יותקנו התכנות המתקדמות ביותר להנגשת העבודה לעיוורים ובכך נאפשר לו לבצע את עבודתו כמו כל אדם שכן רואה. אם יהיה נכה מוטורי, אנו נדאג לצייד את סביבת העבודה שלו בכל האמצעים שיאפשרו לו לעבוד כמו אדם בריא.

האוכלוסיה ממוצא אטיופי מונה כ7% מאוכלוסיית העיר חיפה. מדובר בציבור שחלק ניכר ממנו מוגדר כאוכלוסיה מוחלשת אך עיריית חיפה בראשותו של יונה יהב לא נותנת לציבור זה מענה מתאים. שיעור ההתאבדויות באוכלוסיה זו הוא גבוה בהשוואה לשאר האוכלסייה והוא נובע במרביתו בשל חוסר התפקוד של הרשויות ובפרט של אגף הרווחה בעיריית חיפה. עיריית חיפה בראשותו של יונה יהב, אינה מעוניינת באוכלוסיות מוחלשות וכמובן היא אינה מעוניינת בציבור ממוצע אטיופי גם הציבור ממוצא אטיופי שלא נזקק לשירותי אגף הרווחה, הוא בדרך כלל מופלה לרעה ולדאבוני הרב עדיין סובל מבעייה של ביטויי גזענות קשים כלפיו. כשאנו נקבל את השליטה בעיר חיפה, אנו נדאג להנגיש את האינפרומציה לאוכלוסיה ממוצא אטיופי בין השאר באמצעות תרגום של טפסים ו/או מדריכים לשפה האמהרית וכן נדאג שבאגף הרווחה יהיו די עובדים שדוברים את השפה האמהרית כך שיכולו לשפר באופן משמעותי את מתן השירותים החברתיים לאוכלוסיה זו. אנו נמגר את תופעת הגזענות כלפי הציבור ממוצא אטיופי תופעה שלדאבוני ניתן לראות אותה גם בקרב חלק מהשוטרים במשטרת ישראל, מפעילי מועדוני הלילה ומפעילי מקומות בילוי נוספים, מעסיקים שונים ועוד. אנו מצד אחד נטיל סנקציות על אותם בעלי עסקים שפועלים בגזענות כלפי אוכלוסיה זו ומהצד השני אנו גם נעודד מעסיקים לשלב את הציבור ממוצא אטיופי בכל תחומי החיים בחיפה לרבות תעסוקה (גם עבודות נחשקות ששכר גבוה בצידן ולא רק עבודות המיועדת ל"חוטבי עצים ושואבי מים") חשוב לציין שם באגף הרווחה חלק מעובדים  נוגעים במחלת הגזענות. עובדים אלה אינם מתאימים לעבוד עם קהל ובוודאי שאינם מתאימים לטיפול באוכלוסיות מוחלשות והם יאלצו לעזוב את תפקידם והם לא יועסקו יותר בעיריית חיפה בטיפול באוכלוסיות מוחלשות. במגע עם קהל בכלל, . אנו נדאג להעביר לכל עובדי העירייה שיישארו בתפקידם, סדנאות עומק בנושא הגזענות ונרענן את זיכרונם לגבי כל אותם ערכים, שהם בוודאי למדו במהלך חייהם ואולי חלקם נשכחו.

אף אישה אינה חולמת בילדותה להיות חלק ממעגל הזנות בישראל. למעגל זה נקלעות נשים וחלקן אף בעודן קטינות בין השאר בשל טיפול לקוי של אגף הרווחה. אנו מתכוונים להתמקד בעקר באותן נשים שעוסקות בזנות בלילות בשכונת הדר (מתחת לחלון לשכתו של יונה יהב) וכן עוסקות בכך גם בעיר התחתית. אגף הרווחה לא נותן מענה אמיתי לאותן נשים, שכאמור חלקן קטינות והוא מעדיף להתעלם מהבעיה ולא לפתור אותה או לפחות לנסות לצמצם אותה. כשאנו נקבל את השליטה בניהול העיר אנו נפעל לסייע ולעזור לאותן נשים. לאלה מכל אותן נשים, שיירצו בעזרה שלנו אנו נסייע בהליך של שיקום נפשי וכמובן גם שיקום בהכשרה מקצועית וסיוע במציאת מקומות עבודה מתאימים. אנו לא נעשה את עבודת השיקום בכפייה אלא מתוך מקום של חמלה, הבנה ועזרה לאוכלוסיה שנמצאת במצוקה. אנו נטפל באוכלוסיה זו בדומה לטיפול שניתן לנוער בסיכון – נכשיר אנשים מתאימים, שיפעלו בנושא מתוך שליחות ולא מתוך כורח.

בחיפה חיים ניצולי שואה רבים ועל פי הערכות מספרם מגיע לכ25,000 – 30,000.
ציבור זה לא מקבל מענה מתאים ומסיבות פוליטיות מרושעות של עיריית חיפה בראשותו של יונה יהב וסגניתו הגב' יוליה שטראים, העירייה ממש מתנכלת לחלק מציבור זה.

כשאנו נקבל את השליטה בעירייה אנו נפעל לאיתור ניצולי שואה החיים בחיפה ולספק מענה לצרכים השונים הייחודיים לאוכלוסייה זו.

אנו נפעל לכך ונעזור לאוכלוסיה זו במצוי ומימוש הזכויות המגיעות לה את זה נעשה באמצעות ייעוץ וליווי אישי על ידי יועצים מומחים. אנו נפעיל תכניות להגברת הביטחון האישי של אוכלוסיית ניצולי השואה אנו נגייס מתנדבים שיערכו לאוכלוסיה זו בדק בית ויבצעו תיקונים קלים בביתם של ניצולי השואה.
אנו נפעל להגברת הפעילויות של חברה ופנאי לאוכלוסיה זו מכיוון שאחת מהבעיות המרכזיות של ניצולי השואה זו בעיית הבדידות.
אנו נפעל לכך שאותן עמותות שתמוכות בניצולי שואה יקבלו תקציבים מתאימים ולא את "הפירורים" שעיריית חיפה נותנת להם היום.

בעיית ההתמכרות לסמים קשים בתחומי העיר חיפה, אינה זוכה למענה הולם. גם בנושא זה עיריית חיפה מראשותו של יונה יהב משתדלת לטאטא את התופעה מתחת לשטיח. כשאנו נקבל את השליטה בעירייה אנו נדאג לבער את נגע הסמים נשקיע רבות בפעילויות הסברה וניתן מענה הולם למכורים לסמים

עיריית חיפה בראשותו של יונה יהב נאבקת מזה שנים, באוכלוסיית הנוער בסיכון שמתגוררת במספר הוסטלים בעיר חיפה. מדובר באוכלוסיה של צעירים בעלי פוטנציאל, שמהניסיון הנצבר לגבי אוכלוסיה זו, שעם מעט "רוח גבית" ותמיכה אפשר להפוך את כולם לאזרחים מצליחים שיתרמו לקהילה בכל מישור אפשרי. אנו הזדעזענו מהקמפיין התקשורתי, שערך יונה יהב כנגד אוכלוסיה זו. ניתן לצפות בסרטונים הלא מחמיאים בכיכובו של יונה יהב, באתר זה בפרק "מעלליו של יונה יהב". אנו סבורים, שהתנהגותו של יונה יהב בכל הקשור לטיפול בנוער בסיכון היא מחפירה,  והמסרים שהוא מעביר, ומקשים  מאוד על התפקוד של העובדים הסוציאליים, שאמונים לטפל בנושא זה לעשות את עבודתם נאמנה. כשאנו נקבל את השליטה בעיר חיפה, אנו נדאג לעזור ולסייע בכל דרך אפשרית לאותם הוסטלים. אנו  נעביר להם גם תקציבים מתאימים, שיעזרו לתפעל את ההוסטלים האלה. אנו גם נפעל עד כמה שאפשר לשילוב חברתי של הנוער בסיכון אם נוער שאינו בסיכון עובדה שעשויה לתרום מבחינה חברתית לשתי האוכלוסיות.

עיריית חיפה בראשותו של יונה יהב מתעלמת גם מאוכלוסיה זו. עיריית חיפה מעדיפה לפעול במדיניות של לטאטא את החרפה מתחת לשטיח כך שאיש לא ידע שקיימת בעיה. אוכלוסיית דרי הרחוב דורשת טיפול מיוחד. אנשים לא בחרו להיות דרי רחוב. הם נקלעו למצב הזה ומחובתה של העירייה לטפל בהם טיפול אישי, לבדוק את הצרכים של כל אחד ואחד מדרי הרחוב, ולהשקיע בנושא גם משאבי כוח אדם וגם משאבים תקציביים. כשאנו נקבל את השליטה בעיר דרי הרחוב יזכו לאוזן קשבת מאגף הרווחה ואנו נמגר את התופעה בה אנשים מתגוררים עדיין ברחוב.

אוכלוסיות ההורים הגרושים זוכה כיום להתעמרות של אגף הרווחה. במקרים רבים אגף הרווחה ממתין עם הדוח הסוציאלי במשך חודשים ובינתיים גם הילדים וגם ההורים סובלים. במקרים רבים העובדים הסוציאליים מזייפים דוחות ונותנים המלצות ו/או החלטות שאינן תואמות את המציאות. הזלזול באוכלוסיה זו גורם נזק גדול למשפחות ואין לכך כל סיבה. כשאנו נקבל את השליטה בעיר, הטיפול בהורים הגרושים באגף הרווחה יעבור מהפך. אם נראה שיש מחסור בכוח אדם אנו נגייס עובדים סוציאלים נוספים, אבל חשוב לציין שאנו נדאג לכך שעובדים הסוציאליים שעובדים באגף יאלצו לתת את הדוחות שלהם במועד ומי שלא יעמוד בקצב הנדרש יוחלף.

לדאבוננו יונה יהב ועוזריו פעלו במשך שנים להזדקנות העיר חיפה. הצעירים עוזבים את העיר כי אין מה שיגרום להם להישאר בחיפה ואילו האנשים בגיל העמידה מטבע הדברים מזקנים כך שאחוז האזרחים הותיקים בחיפה הוא מהגבוהים בישראל. יחד עם זאת עיריית חיפה כמעט ולא דואגת לציבור זה. לציבור האזרחים הותיקים יש צרכים שכמעט ולא קיימים בקרב האוכלוסיות הצעירות יותר. הבעיה המרכזית היא בעיית הבדידות של אוכלוסיה זו. אגף הרווחה לא עושה די למען האזרחים הותיקים. מדיניות העירייה היא להרחיק עד כמה שאפשר את האוכלוסיות החלשות מהעיר חיפה ולדאבוננו האזרחים הותיקים מוגדרים כאוכלוסיה חלשה. מדיניות מערכת שרותים חברתיים וקהילה הינה להשאיר את האזרח הותיק בביתו ובסביבתו הטבעית.
לפתוח ולגייס את הקהילה והשירותים בה למען האזרח הותיק.
כיום, הייעוץ התמיכה וההכוונה שמקבלת אוכלוסיה זו מעיריית חיפה היא מינורית. כשאנו נקבל את השליטה בעיר אנו נדאג שהאזרחים הותיקים יקבלו ייעוץ, תמיכה, הכוונה, מידע וטיפול בנושאים הקשורים לגיל הזקנה. אנו נערוך מפגשים עם ציבור זה ונבדוק מה הרצונות והצרכים שלהם ולא ננחית עליהם את דרכי ההתמודדות מגבוה.
חלק גדול מציבור האזרחים הותיקים בחיפה חיים מתחת לקו העוני כיום האזרחים הותיקים בחיפה כמעט ולא מקבלים סיוע כלכלי מהעירייה.
כשאנו נקבל את השליטה בעיר אנו נפעל למתן סיוע כספי למימון הצרכים המיוחדים של אוכלוסית האזרחים הותיקים כגון : הספקת ציוד ביתי בסיסי שאין ידים משגת לרכוש , הספקת מיכשור רפואי שאינו בסל הבריאות, עזרה במתן שירותים רפואיים שאינם בסל הבריאות כגון טיפולי שיניים, משקפי ראייה ועוד.
כיום בתיהם של חלק ניכר מהאזרחים הותיקים אינם מתוחזקים הם מלוכלכים מאוד ויש בהם לא מעט בעיות בטיחות
כשאנו נקבל את השליטה בעירייה אנו נדאג לסיוע בניהול משק הבית וניקיונו לכל אותם אזרחים שמתקשים לנהל את משק הבית בעצמם, אנו נעזור לאוכלוסיה זו במתן שירותי כביסה, אנו נעזור להם לרכוש תרופות שאינן בסל הבריאות, נסייע להם לערוך קניות, ואם יהיה צורך נדאג גם למלווים לטיפולים רפואיים.
אנו נדאג למינוי עובדים שגם יטפלו וגם ייעצו לקשישים בנוגע למימוש כל זכויותיהם לרבות חוק ביטוח הסיעוד
אנו נדאג לפקח על העובדים שמטפלים בקשישים דבר שכמיום כמעט ולא מתבצע.
.
אנו נספק לאוכלוסיית האזרחים הותיקים אמצעי הגנה גם במסגרת החוק לטיפול באזרחים הוותיקים חסרי ישע ונפגעי אלימות במשפחה וברחוב וגם מעבר לנדרש בחוק.

לדאבוננו יונה יהב ועוזריו פעלו במשך שנים להזדקנות העיר חיפה. הצעירים עוזבים את העיר כי אין מה שיגרום להם להישאר בחיפה ואילו האנשים בגיל העמידה מטבע הדברים, מזקנים כך שאחוז האזרחים הותיקים בחיפה הוא מהגבוהים בישראל.  כשליש מהאזרחים הותיקים הופכים בערוב ימיהם לאנשים סיעודיים ואז הטיפול בהם  על ידי אגף הרווחה הוא ממש כושל. אגף הרווחה  מתייחס לאותם חולים סיעודיים כנטל והוא מצפה שהם יקבל מענה על פי חוק ביטוח סיעוד. ואולם, מסתבר שיש צורך בפיקוח של אגף הרווחה על אותם ישישים סיעודיים. חלקם נמצאים במוסדות הפזורים בעיר חיפה וחלקם מטופלים בבתיהם. פרשות ההתעללות בקשישים סיעודיים שנחשפו בחיפה לא שמו די דגש על המחדל של אגף הרווחה בנושא זה. אגף הרווחה כמעט ולא מפקח על הטיפול באותם ישישים ובכך הוא מאפשר בין השאר התדרדרות והתעללות באותם חסרי ישע. כשאנו נקבל את השליטה בעיר, אנו נדאג לפיקוח מסיבי על הטיפול באותם ישישים סיעודיים. אנו נדאג שהעובדים הסוציאלים יערכו ביקורות פתע גם במוסדות הסיעודיים וגם בבתים הפרטיים. יחד עם זאת אנו גם נדאג לעזור לאותם חולים סיעודיים בכל דרך אפשרית לרבות הספקת מזון חם, הספקת תרופות שאינן בסל הבריאות וכן הספקת אמצעי ספיגה. י
כשאנו נקבל את השליטה בעיר חיפה אנו גם נפעל למתן סיוע כספי למימון הצרכים המיוחדים של האנשים הסיעודיים בעיר כגון : הספקת ציוד ביתי בסיסי שאין ידים משגת לרכוש , הספקת מיכשור רפואי שאינו בסל הבריאות, עזרה במתן שירותים רפואיים שאינם בסל הבריאות כגון טיפולי שיניים, משקפי ראייה ועוד.
אנו נדאג למינוי עובדים שגם יטפלו וגם ייעצו לקשישים בנוגע למימוש כל זכויותיהם לרבות חוק ביטוח הסיעוד
אנו נדאג לפקח על העובדים הסיעודיים, שמטפלים בקשישים דבר שכיום כמעט ולא מתבצע.
אנו נספק לאוכלוסיית הישישים הסיעודיים אמצעי הגנה גם במסגרת החוק לטיפול באזרחים הוותיקים חסרי ישע ונפגעי אלימות במשפחה וברחוב וגם מעבר לנדרש בחוק.

עיריית חיפה בראשותו של יונה יהב מתעלמת מאוכלוסיות, שידם אינם משגת לקבל ארוחה חמה לפחות פעם אחת ביום. חמור מאוד, שעיריית חיפה כמעט ואינה מפנה תקציבים למס' מצומצים של בתי תמחוי, הפועלים בעיר חיפה וגם כשהיא כבר מפנה תקציב כלשהו,הרי מדובר בלעג לרש ולא בתקציב שבאמת יכול לקדם את אותם בתי תמחוי. עיריית חיפה במקרה הטוב מתעלמת מבתי התמחוי הפועלים בעיר חיפה ובמקרים מסוימים עיריית חיפה אף נלחמת  ונאבקת באותם בתי התמחוי . לדוגמה: העירייה נלחמת "בבית הקערה המלאה" שהוא מתכונת משופרת לבית תמחוי המיועד לרווחתם של ציבור הנכים המצויים במצב כלכלי גרוע. בית הקערה המלאה הוקם על ידי עמותת "הארגון לקידום זכויות הנכים" (הנכים הופכים לפנתרים) ארגון בו עו"ד גיל גולדרייך משמש כחבר הנהלה, ומטרתו לספק לא רק ביטחון תזונתי לאנשים עם מוגבלויות, אלא גם לשמש כמועדן חברתי, שאמור לטפל בבעיית הבדידות ממנה סובלים חלק ניכר מהאנשים עם המוגבלויות. עיריית חיפה בראשותו של יונה יהב, כמובן שאינה מפנה לשם אנשים רעבים שהם גם בעלי מוגבלויות  והיא אפילו מעבירה מסר לאותם נכים שכן פונים לקבל תמיכה תזונתית בבית הקערה המלאה,שהעירייה רואה בעיין לא טובה את בקשת העזרה של אותו נכה מסכן ובכך בעצם שולחת לאותו נכה איום מרומז שהוא עלול להפסיד שירותים כלשהם שהעירייה אולי יכולה לתת לו. אין גבול לרשע של עיריית חיפה בראשותו של יונה יהב. חשוב לציין שלא כל בית תמחוי מתאים לאנשים עם מוגבלויות, בין השאר  מכיוון שבחלק לא מבוטל מבתי התמחוי אין הנגשה לנכים. זאת ועוד כשמחפשים באתר האינפורמטיבי של העירייה באיזור  של שירותי הרווחה לא רואים כל זכר לבתי התמחוי שמצויים בחיפה. כשאנו נקבל את השליטה בעירייה אנו נדאג לתמוך ולטפח בתי תמחוי ונפנה תקציבים להנגשת אותם בתי תמחוי לאנשים עם מוגבלויות. אנו גם נעודד את בתי התמחוי לשמש  כמועדון חברתי שיטפל וימזער עד כמה שאפשר את בעיית הבדידיות ממנה סובלים האוכלוסיות המוחלשות בעיר חיפה.  אנו נשתף עם אותן עמותות המפעילות את בתי התמחוי  פעולה, נטפח אותן  וגם נפנה אליהן תקציבים מתאימים להרחבת הפעילות המבורכת של אותן עמותות. תפקידה של העירייה היא בין השאר לדאוג לבטחון תזונתי של האוכלוסיות המוחלשות בעיר ולכן, אין כל סיבה שהעירייה "תחבק" את מפעילי אותן עמותות.

השינוי מתחיל כאן!